YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

logo Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich12 kwietnia 2024 roku odbyły się V Tarnogórskie Zawody z Pierwszej Pomocy organizowane przez Hufiec ZHP Ziemi Tarnogórskiej oraz Harcerski Klub Ratowniczy w Tarnowskich Górach. W zawodach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu Tarnogórskiego. O godz. 7.15 stawiło się 16 zespołów.

Uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich również podjęły wyzwanie udzielania pierwszej pomocy w składzie:
Oliwia Kowol – kl. 3B
Wiktoria Dragon- kl. IB
Łucja Psiuk – kl. IB
Karolina Tomczyk – kl. IB

Każdy zespół otrzymawszy mapę rozmieszczonych punktów zagrożeń rozpoczął poszukiwanie poszkodowanych po centrum miasta. W zakamuflowanych miejscach czekało na nas 12 pozoracji. W każdym punkcie organizatorzy przewidzieli pozorowaną scenkę, w której trakcie dochodziło do różnych wypadków z udziałem osób trzecich. Nasze uczennice musiały udzielić pomocy poszkodowanym m.in. w wypadku samochodowym oraz osobie postrzelonej. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników i organizatorów czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego tarnogórskiej komendy, którzy pełnili także rolę sędziów. Mundurowi przypomnieli uczniom najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia. Na miejscu zdarzeń znajdowali się również strażacy i ratownicy, którzy pełnili funkcje sędziów i opiekunów danych sytuacji i zdarzeń.

Scenki pozorowane były dość wymagające – trzeba było zejść do nieoświetlonej piwnicy i udzielić pomocy osobie przygniecionej głazem, lub przebitej prętem. Dochodzące odgłosy poszkodowanych osób, zalanych krwią dodawały grozy i wzbudzały niepokój i emocje.

Nasze dziewczęta jednak były nieustraszone podejmowały się każdym wyzwaniom i zadaniom z pełnym zaangażowaniem. Uruchomienie i założenie AED też nie było im obce.

Uwiecznieniem zawodów – (po 10 godzinach szukania) było wręczenie dyplomów i nagród. Ale co ważne każdy uczestniczący zawodnik zdawał sobie sprawę jak ważne jest podejmowanie trudu udzielania pierwszej pomocy. Podsumowując zawody doceniliśmy zawód ratownika medycznego.

Nasze licealistki podjęły kolejne postanowienia - to jeszcze nie koniec udzielania pierwszej pomocy w naszej szkole.

Opiekun drużyny: Katarzyna Krzyszpin

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl